Projekt Milénium olomouckých Přemyslovců, který v předloňském připomněl 1000 roků od únosu princezny Jitky jejím budoucím manželem knížetem Břetislavem a jejich pozdější usazení se v Olomouci, oživoval připomínku i dalších dvanácti výročí, jež se pozoruhodným způsobem k olomouckým Přemyslovcům váží.
Nezapadlo mezi nimi ani jubileum zavraždění krále Václava III., které se bude připomínat i v letošním roce.
Pietní setkání „Hold poslednímu přemyslovskému králi“ se uskuteční ve výroční den vraždy v pátek 4. srpna 2023 ve 12:45 na Václavském náměstí v areálu národní kulturní památky Olomoucký hrad.
Po vzpomínce na sedmého českého krále a připomínce 990. pravděpodobného výročí narození jeho pětinásobného praděda a prvního českého krále Vratislava v Olomouci budou položeny květiny a zapálena svíce u sochy panovníka v kapli pod presbytářem katedrály, aby pietu zakončilo slavnostní vyzvánění dómských zvonů, které se rozezní ve 13 hodin a 6 minut.
Čas 13:06 odkazuje na přibližnou dobu, kdy mohlo k vraždě dojít a především na letopočet 1306, který vymřením Přemyslovců v mužské linii znamenal zásadní zlom v českých dějinách.
Srdečně zveme Olomoučanky, Olomoučany i návštěvníky města k účasti; oceníme, pokud také přinesou květinu nebo svíčku.
Projekt Milénium olomouckých Přemyslovců, který v loňském připomněl 1000 roků od únosu princezny Jitky jejím budoucím manželem knížetem Břetislavem a jejich pozdější usazení se v Olomouci, oživoval připomínku i dalších dvanácti výročí, jež se pozoruhodným způsobem k olomouckým Přemyslovcům váží.
Nezapadlo mezi nimi ani jubileum zavraždění krále Václava III., které se bude připomínat i v letošním roce.
Pietní setkání „Hold poslednímu přemyslovskému králi“ se uskuteční ve výroční den vraždy ve čtvrtek 4. srpna 2022 ve 12:45 na Václavském náměstí v areálu národní kulturní památky Olomoucký hrad.
Po vzpomínce na sedmého českého krále budou položeny květiny a zapálena svíce u sochy panovníka v kapli pod presbytářem katedrály, aby pietu zakončilo slavnostní vyzvánění dómských zvonů, které se rozezní ve 13 hodin a 6 minut.
Čas 13:06 odkazuje na přibližnou dobu, kdy mohlo k vraždě dojít a především na letopočet 1306, který vymřením Přemyslovců v mužské linii znamenal zásadní zlom v českých dějinách.
Srdečně zveme Olomoučanky, Olomoučany i návštěvníky města k účasti; oceníme, pokud také přinesou květinu nebo svíčku.
Milí přátelé,
srdečně Vás zveme na olomouckou premiéru historického dokumentu Až zařve lev (koprodukce s Českou televizí).
Akce se koná v olomouckém kině Telegraph v pátek 6. května od 18:30 hod. Vstupenky na promítání seženete zde: VSTUPENKY
Projekt Milénium olomouckých Přemyslovců připomíná další z přemyslovských výročí roku. Formou happeningu zavzpomíná na biskupa Dětleba, který zemřel 3. 11. před 840 lety.
Přidejte se také a přineste toho dne svíčku pro olomouckého biskupa Dětleba, potomka místních Přemyslovců. Podrobnosti v sekci program.
28. září si tradičně připomínáme výročí úmrtí českého knížete sv. Václava I., zavražděného toho dne roku 935 ve Staré Boleslavi svým vlastním bratrem Boleslavem. Václav je hlavním patronem olomoucké arcidiecéze a katedrály, a proto v ní v 10 hodin začne slavnostní bohoslužba, které bude předsedat Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský.
Věděli jste že..:
kníže svatý Václav byl praprastrýcem knížete Břetislava, prvního v Olomouci usazeného Přemyslovce?
V pondělí 27. září 2021 je to přesně sedm a půl století, co přišel na svět předposlední přemyslovský král Václav II. Muž vysoké inteligence a briskního polického a diplomatického talentu, pro kterého na jednu stranu nebyl problém získat polskou i uherskou korunu, na stranu druhou člověk trpící panickou hrůzou z koček a bouřek.
Pro nás je důležitý zejména jako otec v Olomouci zavražděného Václava III. a olomouckého biskupa Jana VII. zvaného Volek.
V den narozenin svého otce krále Václava II. (27. září) odešel k Otci nebeskému olomoucký biskup Jan VII. zvaný Volek. Profil pozoruhodného Přemyslovce naleznete v sekci olomoučtí Přemyslovci.
16. září je v kalendáři zapsáno jméno Ludmila. Připomíná mučednickou smrt první české kněžny, která měla být uškrcena 15. září 921. První zmínky o slavení svátku 16. zářijového dne pocházejí z kalendáře olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka, vydaného roku 1137.
Vědcům se přitom letos podařilo rekonstruovat obličej sv. Ludmila, pramáti Přemyslovců.
Více naleznete zde.
Zároveň nesmíme zapomenout na další slavnou Ludmilu. Přemyslovskou princeznu a bavorskou vévodkyni narozenou kolem roku 1170 v Olomouci. Profil dcery knížete Bedřicha naleznete v sekci olomoučtí Přemyslovci.
Miléniové historické odpoledne tisícihlavé.
Vrcholem podzimní části projektu Milénium olomouckých Přemyslovců bude premiéra autorského programu průvodce a popularizátora historie Tomáš Kryla pod názvem Olomouc přemyslovská. Uskuteční se v neděli 3. října 2021 odpoledne.
Podrobnosti o vycházce včetně informace, jak se na akci přihlásit, najdete v sekci program.
Miléniové historické odpoledne tisícihlavé.
Tisíc roků od únosu Jitky ze Schweinfurtu jejím budoucím manželem a českým knížetem Břetislavem I. si na historické odpoledne v areálu Olomouckého hradu přišlo v neděli 12. září 2021 připomenout přes tisíc Olomoučanek a Olomoučanů. Děkujeme, že jste byli u toho! Fotografie z povedené akce si můžete prohlédnout zde.
Jak už víte, promlouvající tváře olomouckých „miléniových“ Přemyslovců můžete vidět v reklamních vitrínách na zastávkách MHD. Pokud vaše pátrání zatím nebylo úspěšné, napovíme, že knížete Břetislava I. potkáte na autobusové zastávce Na Střelnici.
Tisíc roků od únosu Jitky ze Schweinfurtu jejím budoucím manželem a českým knížetem Břetislavem připomíná také speciální edice oboustranné turistické známky s motivem Milénia olomouckých Přemyslovců.
Dřevěnou placku s logem Milénia líci a Břetislavem I. s Olomouckým hradem na rubu žádejte v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice.
Zajímavosti ze života Břetislava I., Jitky a jejich synů Spytihněva II. a Vratislava II./I. hledejte v sekci olomoučtí Přemyslovci.
Jak asi mohli vypadat olomoučtí Přemyslovci a jejich manželky? Stejnou otázku si položil nám tým a na základě dostupných informací a potřebné dávky fantazie a dobového citu je nechal vymalovat.
V poprázdninových měsících okryjí své tváře v reklamních světelných vitrínách a na zastávkách MHD a také vám o sobě něco prozradí.
Hledejte Břetislava, Jitku, Spytihněva, Vratislava, Otu, Eufémii, Bedřicha, Svatopluka, Ludmilu, a Dětleba.
Na výlet do středověku jste zváni v neděli 12. září 2021. Areál národní kulturní památky Olomoucký hrad ožije historickým odpolednem, v rámci nějž budete moct vidět a vyzkoušet stará řemesla, historické zbraně a zbroje nebo ochutnat středověkou kuchyni.
Připraveny jsou také komentované prohlídky katedrály, výstupy na nejvyšší moravskou kostelní věž, šermířské vystoupení nebo divadelní představení hry o vraždě Václava III.
Podrobnosti v sekci program.
Tentokrát se tak stane na filmovém plátně olomouckého Letního kina. Pátek 3. září 2021 ve 20 hodin. Podrobnosti v sekci program.
11. srpen 2021 je dnem 930. výročí úmrtí olomouckého údělného knížete Boleslava. Profil syna krále Vratislava a tedy bratra před třemi dny připomínaného českého knížete Soběslava I. naleznete v sekci "olomoučtí Přemyslovci" jako mimořádný díl našeho seriálu.
8. srpna jsme si připomněli nejen svátek všech Soběslavů, ale také fakt, že český kníže tohoto jména první ovládal v letech 1130-1135 olomoucký úděl. Svou osobní účastí též ozdobil akt vysvěcení katedrály svatého Václava dne 30. června 1131. K Olomouci, kde se narodil jeho otec král Vratislav, měl pochopitelně blízko.
Děkujeme všem Olomoučankám a Olomoučanům, stejně jako přespolním (dorazili návštěvníci až z Prahy!), kteří přišli ve středu 4. srpna 2021 po poledni premiérově uctít památku zavražděného krále Václava III. Zájem předčil naše očekávání a proto víme, že pokračovat v letos založené tradici má smysl.
Fotografie z pietního průvodu naleznete v galerii zde.
Akci dokumentovaly i televizní štáby. Reportáž Česká televize z pořadu Události v regionech můžete zhlédnout zde.
Reportáž TV Morava naleznete zde.
V den 715. výročí vymření Přemyslovců po meči o našem projektu informoval v hlavních zprávách i Radiožurnál zde.
4. srpna 2021 uplynulo 715 let od úkladné smrti krále Václava III. Více o jeho životě si můžete přečíst zde.
K profilu krále budeme postupně přidávat i profily olomouckých Přemyslovců. Už teď se můžete těšit na Břetislava a Jitku.
Vraždou posledního Přemyslovce se inspiroval i olomoucký hudební skladatel a muzikolog Tomáš Hanzlík při skládání opery Krvavá pavlač. Ukázku si můžete poslechnout zde.
Také si občas pokládáte otázku "co by, kdyby"? Co by se například stalo, kdyby Václav III. nebyl v Olomouci zavražděn a mohl pokračovat na svém vojenském tažení do Polska? Svůj pohled na tzv. alternativní dějiny najdete v článku historika Milana Nodla zde.
"Milénium Olomouckých Přemyslovců" přinese ve čtvrtek 4. srpna 2021 hned několik stanic veřejnoprávního Českého rozhlasu. Poslouchejte Radiožurnál, Dvojku, Vltavu nebo ČRo Plus.
Věděli jste že..:
Václav III. měl dvojče? Společně s ním přišla na svět sestra Anežka. Už ve třech letech byla zasnoubena za Adolfa Nassavského, o čtyři roky později však zemřela.
Uniklo vám ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc první díl našeho „Přemyslovského léta“, připomínající pobyt a vraždu krále Václava III. v Olomouci?
Tady si můžete program poslechnout ze záznamu: zde!!
Ve 13:00 hod. položí zástupce města květiny k soše panovníka, umístěné v katedrále.
Ve 13:06 (připomínka přibližného času a zároveň roku 1306, kdy k olomoucké vraždě došlo) se na deset minut rozezní dómské zvony. Podrobnosti v sekci program. Srdečně Vás zveme, abyste se k průvodu připojili a stali se aktivními spoluzakladateli nové olomoucké tradice!
Večer se potom svatováclavská katedrála a radnice odějí do rudé barvy, aby připomněly královskou krev, která byla v Olomouci před 715 roky prolita.
Věděli jste že..:
V Olomouci máme ulici Václava III.? Najdete ji na Lazcích, severně od areálu Žižkových kasáren. Své pojmenování získala roku 1920; do té doby se nazývala Černá stezka.
Tento prvorozený syn Břetislava I. a Jitky ze Schweinfurtu přišel na svět na olomouckém knížecím hradě před 990 lety (konkrétní datum není známo). Roku 1055 nastoupil po otci na český knížecí trůn v Praze, kde na místě rotundy svatého Víta v areálu Pražského hradu nechal postavit novou rozsáhlou románskou baziliku.
Strana 1 z 2