HISTORIKÉ ODPOLEDNE O STŘEDOVĚKU

Krátký výlet pro malé i velké do středověkých časů, k tomu příběh Václava III.

Další milou akcí pro veřejnost, kterou připravil tým nadšenců v rámci projektu Milénium olomouckých Přemyslovců, bude zážitkové historické odpoledne pro rodiče i děti o životě ve středověku. Spolek Non Sancti pro vás připravil ukázky historických řemesel i přehlídku středověkých zbraní. Prohlédnete si historickou zbroj, zkusíte si uzvednout meč, můžete zažít, jak v dávných dobách pracoval tkadlec, kovář, brašnář, řezbář nebo písařka. Můžete si vyzkoušet jejich řemeslo a také ochutnat, jak se ve středověku vařilo a jedlo. Odpoledne vás zabaví vystoupení šermířské skupiny Adorea. Obléknete si šaty pro krále a královnu, ozdobíte si vlastní královskou korunu a mnoho dalšího. Večer, přímo před olomouckým Dómem, uvede Agentura Lafayette reprízu divadelní inscenace Václav III. – O historii jedné královraždy Jana Sulovského o posledních okamžicích života krále Václava III., který byl jako velmi mladý před 715 lety v Olomouci úkladně zavražděn.

Komentované prohlídky katedrály sv. Václava 6 x během odpoledne

Historické odpoledne 12.9. 2021 si můžete zpestřit komentovanými prohlídkami pro děti i dospělé. Začínají od 14.30 hod. každou půlhodinku, sraz před hlavním vchodem do katedrály. Prohlídky jsou zdarma a připravila je pro vás Petra Otýpková z Arcibiskupství olomouckého.

Jižní věž katedrály sv. Václava

Rozhled do kraje z nejvyšší kostelní věže na Moravě, která má přes 100 m, si můžete dopřát hned dvakrát za odpoledne v 15.00 hod. a 16.00 hod. Prohlídka je pouze pro dospělé zájemce (max. 15 osob).

Program starých řemesel a dílen

Spolek Non Sancti pro všechny připravil ukázky historických řemesel i přehlídku středověkých zbraní. Prohlédnete si historickou zbroj, zkusíte si uzvednout meč, můžete zažít, jak v dávných dobách pracoval tkadlec, kovář, brašnář, řezbář nebo písařka. Můžete si vyzkoušet jejich řemeslo a také ochutnat, jak se ve středověku vařilo a jedlo. Non Sancti je skupina renesančního šermu s dlouholetou tradicí z Olomouce. Nabízí rekonstrukci středověké kuchyně, ukázky téměř zapomenutých řemesel, jako jsou tkadlec, brašnář, řezbář, kovář a písařka. V současné době se zabývá studiem a výukou historického pojetí šermu z období 15-16.století, nikoliv jeho prezentací divadelní formou pro diváky. Dále předvádí vzrušující Fireshow, vhodnou pro večerní a noční akce.  https://www.facebook.com/Nonsancti/https://www.facebook.com/Nonsancti/

Profesionální šermířský týmAdorea

Odpoledne vás zabaví rytířský souboj a možná i historická rvačka, kterou sehraje šermířská skupina Adorea. Spolek Adorea byl založen v roce 1998. Zabývá se studiem, nácvikem, předváděním a popularizací šermu. Tvorbou choreografií, výukou scénického šermu a přípravou herců na akční scény.

Zaměřujeme se o co nejvěrnější zpracování historického šermu a bojových řemesel. V nácviku pomáhají, jak dochované učebnice starých šermířských mistrů, tak i zkušenosti moderní kaskadérské školy.https://www.adoreaolomouc.cz/

Půjčovna a focení v historických dobových kostýmech

Zapůjčíme vám věrné kopie historických kostýmů, plášťů, šatů a přilbic, abyste se mohli alespoň na chvíli cítit jako králové a královny! Dětem i rodičům nabídneme kostýmy, které nám ochotně poskytla paní Janíková z Půjčovny kostýmů v Olomouci. Potom již zbývá pouze usednout na královský trůn a VYFOTIT SE! 😊
https://www.kostymy-olomouc.cz/

Vyrob si svoji královskou korunu

Nůžky, papír, pastelky a fixy, děti si vyzdobí svojí vlastní královskou korunu! Bude to vzpomínka na dnešní den.

Václav III. – O historii jedné královraždy

Inscenace vznikla roku 2006 u příležitosti 700. výročí připomínky zavraždění posledního Přemyslovce na českém trůně Václava III. a poprvé byla odehrána přímo v den výročí tragické události 4. srpna 2006 na Václavském náměstí v Olomouci před katedrálou sv. Václava, nedaleko kapitulního děkanství, kde se královražda udála. Základní dramatický princip tvoří imaginární setkání několika historických osobností, které se v tomto složení nemohly nikdy sejít. A tak se v inscenaci kromě Václava III. a jeho otce Václava II. objevují také kněžna Libuše, historik František Palacký a Šašek. Inscenace je nastudována ve stylu jarmarečního divadla a snaží se prostřednictvím kontaktu hereckých představitelů s diváky komunikovat se současností. Inscenace je uváděna k  715.výročí, které letos uplyne od jeho smrti (1306) a u příležitosti projektu Milénium olomouckých Přemyslovců.

 Osoby a obsazení: 

Václav III. - Petr Kubes, Václav II. - Václav Bahník,  Kněžna Libuše - Vlasta Hartlová
František Palacký - Jaroslav Krejčí, Šašek - Vladimír Hrabal
Scénář a režie: Jan Sulovský

Akce byla podpořena z rozpočtu Statutárního města Olomouce.